Czy kiedykolwiek mieliśmy problemy natury ruchowej? Istnieje spora szansa, że tak. W takich przypadkach oczywiste jest, że chcemy jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności. Efektem tego jest poszukiwanie odpowiednich specjalistów, którzy przyczynią się do poprawy stanu naszego zdrowia. Pytanie odnosi się do tego, co będzie odpowiednim wyborem np. w przypadku ćwiczeń z zakresu ruchu? Do głosu dochodzi fizjoterapia. Ale czym tak na prawdę jest? 

Definicja fizjoterapii 

Fizjoterapię możemy definiować jako dziedzinę, która skupia się na wykorzystaniu ruchu i innych czynników fizycznych w celach leczniczych. Co więcej, nowoczesna fizjoterapia, z racji na szybki rozwój, staje się coraz bardziej interdyscyplinarna i ukierunkowana na pacjenta. Taki obrót sprawy wymusza na fizjoterapeutach ciągłe aktualizowanie wiedzy oraz nabywanie doświadczenia zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Do głównych, podstawowych działów fizjoterapii możemy zaliczyć kinezyterapię oraz fizykoterapię. Takie wyodrębnienie jest połączeniem dwóch czynników – ruchu oraz innych niż ruch czynników fizycznych. Generalnie rzecz biorąc fizjoterapia obejmuje całokształt zagadnień związanych z szeroko pojętym leczeniem ruchu. 

Nowoczesna fizjoterapia 

Dotychczasowy opis dyscypliny nie wyczerpuje dostatecznie całości zagadnienia związanego z fizjoterapią. Wszystko m.in. za sprawą wspomnianych wcześniej innowacji, które doprowadzają do opracowywania coraz to nowych rozwiązań, takich jak magnetoledoterapia, hiperbaria czy terapia falą uderzeniową. Co ciekawe, szerokie zastosowanie fizjoterapii w odniesieniu do leczenia naszych schorzeń spowodowało, że dziedzina ta zaczęła być widoczna również w zakresie laryngologii, pulmonologii czy nawet onkologii. Dzieje się tak za sprawą interdyscyplinarności. Fizjoterapia jest na porządku dziennym w szpitalach, gdzie pełni funkcję leczenia dodatkowych schorzeń, z którymi borykali się pacjenci jeszcze przed przyjęciem na oddział.

Fizjoterapia ma na celu spełniać cztery podstawowe funkcje: leczenie, rehabilitację, prewencję oraz promocję zdrowia. Wszystkie czynniki są realizowane przy pomocy różnych metod. Pośród najczęstszych metod pracy z pacjentami wyróżnia się terapię wielodyscyplinarną i interdyscyplinarną. Szczególnie ciekawa jest ta druga, która wymaga więcej wysiłku zarówno od personelu medycznego, jak i samego pacjenta. Terapia ta wpisuje się w zasady terapii holistycznej, która jest ukierunkowana na cele oraz preferencje pacjenta. Uznaje się ją za skuteczną w szeregu schorzeń, w tym w terapii leczenia bólu.

Partner artykułu:

https://osteomedic.com.pl/